Home

 
Elkhart High School
BIG RED Band
Elkhart, TX
 
 
SUMMER BAND LETTER -------------------------->
All members of the 2024-25 HS Band should
read and understand this letter!  
 
 
 
 
 
Congratulations to
 
Luis Lopez
 
UIL TSSEC OUTSTANDING PERFORMER
UIL State Music Theory - 2024
 
 
 
 
 
 
 
Itineraries
 
 
 
*****************************************************************************************
...Band Photos...

 

Elkhart BIG RED Band

NEWS & ANNOUNCEMENTS
- Scroll down below to find the individual band accomplishments!  All-Region Jazz, All-Region Bands, UIL Results...the lot!!!
 
- The Elkhart HS BIG RED Band has a YouTube Channel!!  Check us out!!!
 
- Become a Fan of the Band ("like" us) on Facebook to enjoy pointless messages and all of the "you had to be there" stories you can take!!! - Remember to check the Calendar of Events for all upcoming dates, times and locations. 
 
 
Elkhart HS BIG RED Band 2023-24 Awards
 
US Bands - Madisonville Showcase & Clinic; Madisonville, TX
     2nd Place in Group I (72.5); Best In Class Music, Best In Class Percussion
Mineola Marching Festival; Mineola, TX
     15th Place Overall in Preliminaries, 6th Place Overall Percussion
UIL Region 8 Marching Contest; Troy, TX
     1st Division & AREA Qualifier
UIL AREA D Marching Contest; China Spring, TX
     FINALIST & 8th Overall
UIL Region 8 Concert & Sight Reading Contest; Groesbeck, TX
     1st Division Concert
     1st Division Sight Reading
     SWEEPSTAKES
 
****************************************
Elkhart HS BIG RED Band Individual Accomplishments
 
     Lone Star Classic Drumline Solo Competition     
Aaron Canaday, snare drum - 4th Place
Kollin Peiffer, snare drum - 8th Place
Luis Lopez, snare drum - 9th Place
Dylan Luman, tenor drums - 4th Place
 
     ATSSB Region 8 All-Region Jazz Ensemble
Aaron Canaday, piano - 1st in Region (14th in AREA)
Dylan Luman, bass guitar - 1st in Region (4th in AREA)
Kollin Peiffer, drum set - 1st in Region (31st in AREA)
 
     ATSSB Region 8 All-Region Band
Cadence Canaday, oboe - 1st Chair (AREA)
Sean Carr, f horn - 6th Chair (AREA)
Angel Ramirez, trombone - 15th Chair
Aaron Nolen, tuba - 14th Chair
Kollin Peiffer, percussion - 4th Chair (AREA)
Aaron Canaday, percussion - 7th Chair
Luis Lopez, percussion - 8th Chair
Dylan Luman, percussion - 12th Chair
 
     ATSSB Area D All-AREA
Cadence Canaday, oboe - 6th Chair
Sean Carr, f horn - 6th Chair
Kollin Peiffer, percussion - 2nd Chair (STATE)
 
     ATSSB 3A All-STATE Band
Kollin Peiffer, percussion - 10th Chair
 
UIL Solo & Ensemble
     1st Division Solos
Mattison Martin, flute
Cadence Canaday, oboe
Sean Carr, f horn (TSSEC - Silver Medalist)
Aiden Foster, euphonium
Hannah Foster, euphonium
Aaron Canaday, marimba (TSSEC- Silver Medalist)
Luis Lopez, marimba (TSSEC- Gold Medalist)
Dylan Luman, marimba (TSSEC- Silver Medalist)
Kollin Peiffer, marimba (TSSEC- Silver Medalist)
Aaron Canaday, piano (TSSEC- Silver Medalist)
 
     Gold Medal TSSEC Music Theory
Grant Albanese (11-12 Grade)
Luis Lopez (9-10 Grade) - OUTSTANDING PERFORMER
Dylan Luman (9-10 Grade)
 
     Silver Medal TSSEC Music Theory
Aaron Canaday (11-12 Grade)
Sean Carr (11-12 Grade)
Cadence Canaday (9-10 Grade)
Aiden Foster (9-10 Grade)
Kollin Peiffer (9-10 Grade)
 
 
*TSSEC = Qualified for the
     UIL Texas State Solo & Ensemble Contest
 
 
 
 
2024-25 Elkhart BIG RED Band Leadership Team
Hannah Foster, Drum Major/Tenor Section
Cadence Canaday, Asst. Drum Major/Oboe Section
Mattison Martin, Woodwind Soprano Section
Nick Rodriguez, Brass Soprano Section
Aubrey McClendon, Alto Section
Korbyn Lee, Bass Section
Aaron Canaday, Drum Captain/Field Percussion
Harlee Paul, Front Ensemble